Çankırı http://www.booked.net/
+23°C

Haberler

KADINA ŞİDDETLE MÜCADELE EĞİTİM SEMİNERİ

  • 19.09.2019
  • ctso

Çankiri Ticaret ve Sanayi Odamiz konferans salonunda Çankırı Kadın Konukevi Müdürü Hazal Çelebi  ve Çankiri Aile,Çalisma ve Sosyal HIzmetler Il Müdürlügü personeli Çocuk Gelisimci Mehtap ARITÜRK tarafindan ''Kadina Siddetle Mücadele Egitim Semineri'' verildi.

Eğitim sunumunu yapan Çankırı Kadın Konukevi Müdürü Hazal Çelebi ve Çocuk Gelişimci Mehtap Arıtürk’ün , “Kadın erkek fırsat eşitliği”, “Kadına Yönelik Şiddetin Tanımlarının, Türlerinin ve Yaygınlığının Anlaşılması”, “Kadına Yönelik Şiddetin Kadın ve Çocuklar Üzerindeki Etkilerinin Anlaşılması”, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Konusunda Uluslararası ve Ulusal Mevzuat”, “Kadına Yönelik Şiddet Konusunda Hizmet Veren Kurum ve Kuruluşlar” başlıklı konular hakkında  aydınlatıcı bilgiler sunması ardından   “Bizim Ailede Olmaz” ve “Kadına Yönelik Şiddet” konulu kısa film izlendi.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET BİR İNSAN HAKLARI İHLALİDİR

Konuşmacılar eğitim, sağlık, istihdam, siyaset ve pek çok alanda kadınlarla erkekler arasında ciddi uçurumlar olduğunu vurgularken “Kadınları dezavantajlı durumda bırakan uygulamaların temelinde kadın ve erkeğe yüklenen farklı kalıp roller ve toplumsal sorumluluklar yatmakta" ifadelerini kullandı.

Kadına yönelik şiddetin; eğitimsiz, sosyo ekonomik düzeyi düşük, işsizler arasında görüldüğü belirten konuşmacılar, kadına yönelik şiddetin sadece kadınları ilgilendiren bir mesele olmadığını vurguladı.

Şiddetin kadınlar için neden önemli bir sorun olduğuna da açıklık getiren konuşmacılar “Şiddeti yaygın bir şekilde yaşayan kadınlardır. Şiddet nedeniyle kadınların sağlığı bozulur, yeti kaybına uğrayabilir ya da hayatlarını kaybedebilirler. Kadının öz güvenini ve öz saygısını çok büyük ölçüde zedeler. Kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir” şeklinde konuştu.

Şiddetle mücadelede bireysel olarak yapabileceklerimiz hakkında da bilgi veren konuşmacılar, “Kadınlar ile erkeklerin eşit haklara sahip olduğu unutulmamalı. Kadınlar ve erkeklerin hak, fırsat ve imkânlardan eşit biçimde yararlanmalarında herkesin sorumluluğu olduğu bilinmeli. Aile içi ve kadına karşı şiddetin sonlandırılmasında erkeklerin rolünün son derece önemli olduğu bilinmeli” sözleri ile  erkeklere mesaj vererek uyarılarda bulundu.

 

KADINA ŞİDDETLE MÜCADELE EĞİTİM SEMİNERİ
KADINA ŞİDDETLE MÜCADELE EĞİTİM SEMİNERİ
Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017